Bandaháború az ötvenes sportrobogók kategóriájában - webrobogó
Bandaháború dúl az ötvenes sportrobogók kategóriájában. Oly véresek a harcok, hogy többé a robogókat nem lehet egy kalap alá venni még egymással sem! Új "fajok" vannak születőben; s ezt hivatott alátámasztani az a tény is, ahogyan a robogók "bandákba verődtek".
Rendelje meg Webházunkból.
Hitel lehetőség, 20% -tól elvihető
Itt van például a lázadók új csoportja, akik megvetnek minden eddig tanult elvet, normát, s evolúciós ugrásra készülnek. A Derbi GP1 és a CPI GTR a hagyománytisztelő Aprilia SR Factory R és Piaggio NRG Power elé dobja a kesztyűt, a harcra hívás jeleként. A GP1 és a GTR egy új korszakot akar nyitni a robogózásban, hídvázzal, nagyobb kerekekkel és egyedi megoldásokkal közelebb hozva a "motorozás" élményét a robogózás életérzéséhez.
Az SR DiTech és az NRG pedig fejet hajt a hagyományok előtt, s ők nem kirívóak akarnak lenni, hanem vérbeli robogók, méghozzá a legjobbak. Ehhez még az olyan technikát is bevetik, mint a direkt befecskendezéses kétütemű erőforrás. Tulajdonképpen ez a háború évekig elnyúlik még. Az a banda nyer, amelyik hosszú távon fennmarad. Vajon az apró részletekkel elkápráztató hagyományos robogóké lesz a jövő, vagy az ultrasportos lázadóké, akik örökre kiűzik a piacról a hosszú évekig oly megszokott, s klasszikussá vált robogó-formavilágot, új értelmet adva a robogó szónak is?
Most nem tehetünk mást, csupán bemutathatjuk az erőviszonyokat, s az első csatát, hisz a háború vége még messze van...
Aprilia SR Factory R
Kezdjük a hagyománytisztelőkkel. Az Aprilia SR Factory R átdolgozott, s immár zajtalanul járó, pontos befecskendezőjével, intelligens fedélzeti számítógépével, és az 1000 cm3-es szupersportmotor, az RSV formáival van felfegyverezve. A mérnökök sem időt, sem fáradságot nem sajnáltak a tervezésénél, hiszen meg akarták őrizni a piacon évek alatt kiharcolt előkelő helyüket.
A Piaggio NRG Power teljesen új modell - ez a 2005-ös darab váltja le a korábbi évek NRG-jeit -, friss formáira, hatalmas sisaktartó rekeszére, előre, a lábak közé helyezett tankbetöltő nyílására, integrált, sötétített indexeire és huncutul megtartott vérbeli robogó jellegére hagyatkozik a küzdelemben.
A lázadók élvonalába tartozik a Derbi GP1. A gyár nem titkoltan egy olyan motor megépítésére törekedett, mely fenekestül felforgat minden eddigit, s az "Aki nem hódol be, vesszen!" felkiáltással egy olyan robogót hozott létre, mely sem szűk, sem tág értelemben nem fér a hagyományosan vett robogó fogalmába. Mindezt alumínium hídvázzal, szintén alumínium lengővillával, lánchajtással, középre beépített motorblokkal, radiális fékekkel és nagyobb kerekekkel sikerült elérnie. A gyár a "faj forradalmának" nevezi a GP1-et.
CPI GTR robogó
Az európai társaságban egy távol-keleti, egész pontosan tajvani motor, a CPI GTR is helyet kapott. Azért őt is köti rokoni kötelék az öreg földrészhez. Nem is egy: osztrák mérnökök keze munkáját dicséri a GTR konstrukciója, s a gyár azt tartja, ha egy olasz autógyár robogót építene, az úgy nézne ki, mint a GTR. A CPI vázát "ducati-szerűre" tervezték a mérnökök - szántszándékkal. Egyébként ő is a Derbi lázadó bandájában foglal helyet, minden porcikájában próbál elszakadni a hagyományos robogó sztereotípiától. Hatalmas, rozsda-mentes acél kipufogója, 17 colos (!) kerekei, térhálós hídváza, hátul pedig dupla rugós tagja, valamint ellipszoid fényszórói segítenek rebellis természetét kihangsúlyozni - a lábtartó trepni hiányáról nem is beszélve, mellyel még a cinkostárs Derbi is rendelkezik.
Pattanjunk nyeregbe, s csípjük fülön ezeket a rosszfiúkat!
Az Aprilia nyergébe szállva először megnyugtató érzés tölt el: azért még robogón ülök! Kicsit ugyan hátrahajlanak a markolatok, és sportos LCD kilométeróra kacsint piros világítással az emberre, szupersport-motordesign, de mégiscsak robogós. A hatalmas kijelzőszerkezet köridőmérőt és egyéb extrákat rejt - többek közt, egy animációval kapcsol be a gyújtás ráadásakor. Egyébként mind a négy robogón található LCD kijelző, a funkciók motoronként eltérőek, de mindegyiken ez mutatja a sebességet, s óra is megbújik valamennyiben. A DiTech-ről még csak annyit: minden minőségi benyomást kelt.
Az SR-ről átülve az NRG-re csak erősödik az előbbi érzet, sőt, a Piaggio szolgál a "legrobogósabb" üléspozícióval. Egyenes kormány, kényelmes nyereg - utóbbi jól párnázottsága révén mind közül a legkomfortosabb. Itt kicsit mélyebben vannak a térdek, mint az Aprilián, s két lábunk közt mindössze a tank - elég vagányul mutató - betöltőnyílása található.
DERBI GP 1 robogó
A Derbin minden más. Keskeny lábtartó trepnik kétoldalt, lábunk között a váz, hátrahajlított kormányvégek, s közöttük egy fém villahídnak álcázott műanyag díszelem. Kényelmetlen? Nem. Csak más; nem "robogós". Hosszabb úton sem fáradunk el, mert a nyereg bőségesen ad mozgásteret.
Ha a Derbi más volt, a CPI egyenesen... felkavaró. A két lábtartó olyan magasan és hátul van, mintha egy sportmotoron ülnénk, a testtartás támadó; már álló helyzetben sebességet sugall. Azt hiszi a pilóta, hogy sportmotoron ül, s az első pár pillanatban bizony reflexből tapossa a nem létező fékpedált és váltót - mire rádöbben, hogy ilyen nincs. A nyereg tovább erősíti a sportos érzést: kőkemény. Furcsa, hogy előtte nincs semmi, a tank csak lejjebb kezdődik, s ez hiányérzetet kelt. Amíg a Derbin az ember a két térde közé szoríthatja a vázat, addig a CPI-n csak az alsó lábszár fogja közre azt. A kormány ismét robogóra emlékeztet, magas és egyenes. Tulajdon képpen cseppet sem kényelmetlen az ülés-pozíció, csak annyira megtévesztő - sosem tudni, sportmotoron vagy "robogón" ül az ember.
Ahány harcos, annyi blokk. Az NRG, a DiTech direktbefecskendezős erőforrással küzdi magát előre a városi forgatagban, míglen a GTR és a GP1 a karburátorra esküszik. A DiTech erőforrása nagyon kellemesen jár, s a négy közül ez tol a legnagyobbat álló helyzetből. Szinte kilő; a rajttal soha nincs gond. Az NRG motorja már a beindításkor lenyűgöz, olyan mély hangot hallat, mintha legalább háromszor akkora lökettérfogattal rendelkezne. Elindulásnál ez is hasonlóan - hajszállal gyengébben - tol, mint az Aprilia, viszont ez a kezdeti lelkesedés megmarad a középső fordulat-számtartományban is. Az NRG gyárilag olyan kipufogóval rendelkezik, mely nem csak jól szól, de karbon utánzata által sportdobra emlékeztet. A CPI feltűnés nélkül végzi a dolgát, kellemes motorral rendelkezik, s hatalmas króm kipufogója is jól mutat. A GP1 pedig olyan természetesen húz, mint a fogorvos egy fogat - gyorsan és pontosan. Még tempósan haladva is érezhetően gyorsít, ha koppra rántják a gázt.
PIAGGIO NRG 50 POWER robogó
A kezelhetőség terén mindenki más egyéniség, de mindenki jeles minősítésű. Az NRG futóműve olyan feszesre van hangolva, hogy a legkisebb útegyenetlenség is rezgésként jelentkezik a markolaton és ütésként a motoros gerincén - még szerencse, hogy a nyereg tompít valamit. Ez viszont az ára annak, hogy mesésen tartja az ívet és jó burkolatú kanyarokban nagyon stabil, nagy kanyarsebességet lehet vele elérni. Az Aprilia hátulja kissé lágyabbra van hangolva, ezért kevesebb terhelés jut a pilóta gerincére, viszont hasonlóan jól terelgethető kanyarokban. A 130-as első gumi viszont némileg nehezíti a tiszta íveket a kanyarokban, főleg ha úthullám is található benne. A CPI üléspozíciójánál, vázánál és nagy kerekeinél fogva játszi könnyedséggel fektethető oldalára. Kiváló manőverező képessége van, s rugós tagjainak hangolása is kellemes, jó kompromisszum a sportosság és a mindennapi használat keresztezésében. A lábtartók miatt nagy a szabad magassága is. A Derbi irányíthatósága pedig egyszerűen lenyűgöző. Az Aprilián is lejjebb helyezték a súlypontot, a CPI-nek is hídváza van, de a GP1 már a puszta gondolatra is kanyarodik. Nem érzi az ember a motor súlyát, térddel rendesen közre tudja fogni a vázat, s a futómű remekül van hangolva; mindettől az egész motor nagyon kompakt érzést nyújt, kanyarban stabil, a kátyúkon pedig átsiklik.
A lassulásról a Derbin elöl radiális AJP fék gondoskodik, s ez amilyen jól mutat, olyan jól is fog. Soha nem fáradnak el fékei, kiválóan adagolhatók. Az NRG új "lassítóberendezése" úgy harap, mint a mérges kígyó - mondjuk azért ehhez jó erősen meg kell szorítani a "farkát" - , de az első-hátsó féket kombinálva bámulatos a lassulás. A CPI-mérnökök egy 280 mm-es fék-tárcsát terveztek előre, csakhogy a fék mégis elég harmatosra sikerült. Azt állítják, nem akartak nagyon erős fékeket tenni a GTR-re, mert a kezdő motorosnak könnyen meggyűlik vele a baja; de azért ennél nem ártott volna egy kicsit erősebb fék - határozottabb nyomásponttal. A CPI egyedi vezetési élményét ez kissé csorbítja. A DiTech Grimeccái is a remek kategóriába sorolhatók, adagolhatóságuk is elismerésre méltó.
A háború tehát elkezdődött. Mindenki eldöntheti, hogy melyik oldalra áll. A nemes, részleteit tökélyig csiszoló Apriliáéra és a megújult, minden részletében nagyot fejlődött, vagány Piaggióéra; netán a lázadó s minőségi részleteivel önmegvalósításra törekvő CPI-t fogadja fel szövetségesének, vagy a lenyűgöző Derbinek szavaz bizalmat, mely felrúgott minden szabályt, s ezzel háborút robbantott ki - de egyben be is bizonyította, hogy létezik egy új dimenzió?
A vásárlókért vívott harc azzal fog eldőlni, hogy melyik páros tud majd több szövetségest maga mellé állítani. A sportrobogó szó elvesztette egyértelmű értelmét. Ha a háború véget ér, akkor talán újra képes lesz majd mindenkiben egységes képet felidézni ez a tizenegy betű. Amíg ez nincs így, addig e szó hallatán mindenki arra a "harcos" kis 50-esre gondol, mely legközelebb áll szívéhez.
CPI GTR
MOTOR
Vízhűtéses, egyhengeres, kétütemű, furat x löket 40 x 39,2 mm, lökettérfogat 49 cm', karbutátor, 16 mm-es torokátmérő, katalizátor, Euro-2, akkumulátor 12V/3 Ah, önindító, röpsúlyos kuplung, ékszíjautomata váltó
TELJESÍTMÉNY
Névleges teljesítmény 4,6 kW (6,3 LE) 7500/min-nál Max. forgatónyomaték 5,1 Nm 5600/min-nál
FUTÓMű
Acélcső váz, teleszkópvilla 33 mm-es belsőcsővel, rugóút 130 mm, hátul kétkarú hajtóműhordó lengővilla, kétoldalt felszerelt rugós tag, rugóút 115 mm, elöl 280 mm-es tárcsafék kétdugattyús féknyereggel, hátul 210 mm-es tárcsafék kétdugattyús féknyereggel, gumiméret elöl 110/70-17, hátul 130/60-17
MÉRET ÉS TÖMEG
Teletankolt tömeg 118 kg, hossz/szélesség 1839/664 mm, tengelytáv 1345 mm, ülésmagasság 825 mm, tank 8 I
APRILIA SR 50
MOTOR
Vízhűtéses, egyhengeres, kétütemű, furat x löket 41 x 37,4 mm, lökettérfogat 49 cm3, direkt befecskendezés, katalizátor, Euro-2, akkumulátor 12V/3Ah, önindító, röpsúlyos kuplung, ékszíjautomata váltó
TELJESITMÉNY
Névleges teljesítmény 4 kW (5,4 LE) 8500/min-nál
Max. forgatónyomaték 4,7 Nm 7750/min-nál
FUTÓMű
Acélcső váz, teleszkópvilla 30mm-es belsőcsővel, rugóút 90 mm, hátul hajtóműhordó lengővilla, egy oldalt felszerelt rugós tag, rugóút 70 mm, elöl 190 mm-es tárcsafék kétdugattyús féknyereggel, hátul 190 mm-es tárcsafék kétdugattyús féknyereggel,
gumiméret elöl 130/60-13, hátul 130/60-14
MÉRET És TÖMEG
Teletankolt tömeg 106 kg, hossz/szélesség 1865/770 mm, tengelytáv 1250 mm, ülésmagasság 815 mm, tank 8 I
DERBI GP 1
MOTOR
Vízhűtéses, egyhengeres, kétütemű, furat x löket 40 x 39,3 mm, lökettérfogat 49 cm3, karburátor, 17,5mm-es torokátmérő, katalizátor, Euro-2, akkumulátor 12V/6Ah, önindító, röpsúlyos kuplung, ékszíj-automata váltó, szekunder hajtás lánccal
TELJESÍTMÉNY
Névleges teljesítmény: nincs adat
Max. forgatónyomaték: nincs adat
FUTÓMű
Alumínium zárt szelvény hídváz, fordított teleszkópvilla 35 mm-es belsőcsővel, rugó út 80 mm, hátul két-karú alumínium zárt szelvény lengővilla, központi rugós tag, rugóút 80 mm, elöl 245 mm-es tárcsafék kétdugattyús féknyereggel, hátul 180 mm-es tárcsa-fék kétdugattyús féknyereggel, gumiméret elöl 110/70-17, hátul 130/60-17
MÉRET ÉS TÖMEG
Teletankolt tömeg 126 kg, hossz/szélesség 1875/705 mm, tengelytáv 1135 mm, ülésmagasság 803 mm, tank 10,4 I
PIAGGIO NRG 50 POWER
MOTOR
Vízhűtéses, egyhengeres, kétütemű, furat x löket 40 x 39,3 mm, lökettérfogat 49,4 cm3, karburátor, katalizátor, Euro-2, akkumulátor 12V/3Ah, önindító, röpsúlyos kuplung, ékszíjautomata váltó
TELJESÍTMÉNY
Névleges teljesítmény 3,2 kW (4,4 LE) 8000/min-nál Max forgatónyomaték 0,4 Nm 6500/min-nál
FUTÓMű
Acélcső váz, fordított teleszkópvilla, rugóút 76 mm, hátul hajtóműhordó lengővilla, egy oldalt felszerelt rugós tag, rugóút 83 mm, elöl 220 mm-es tárcsafék egydugattyús féknyereggel, hátul 175 mm-es tárcsa-fék egydugattyús féknyereggel, gumiméret elöl 130/60-13, hátul 130/60-13
MÉRET ÉS TÖMEG
Teletankolt tömeg 99 kg, hossz/szélesség 1870/700 mm, tengelytáv 1350 mm, ülésmagasság 750 mm, tank 6,5 I
Regisztrálj fórumunkba, és szólj hozzá a motorokhoz, quadokhoz robogókhoz...
Sebestyén Antal Értékesítő: +36 70 578 7690
Ha megtetszet a robogó, akkor rendelje meg Webáruházunkból:piaggio nrg power , ha még szeretne válogatni, akkor tekintse meg oldalunkat: Webrobogó.
Folyamatos akciókkal kedveskedünk, ezenkivül ingyen bukósisakkal és Ingyenes kiszállítással Magyarország egész területén!